Mikis Teodorakis je ključna oseba grške glasbe minulega stoletja. Rodil se je na otoku Kiosu. V glasbi združuje ljudske prvine s tradicionalnimi klasičnimi oblikami. Uveljavil se je kot glasbeni �ilustrator� grške književnosti in filma, tudi v številnih mednarodnih projektih. Študiral je pri Olivieru Messiaenu v Parizu in razvil je lasten slog na meji med popom, etnom in klasiko. Zaradi trdnega demokratičnega političnega prepričanja ga je grška vojaška hunta po puču leta 1967 zaprla, po letu 1970 pa je živel v eksilu v Parizu. Tudi njegova glasbena dela (orkestralne skladbe, balete, filmsko glasbo) preveva politična angažiranost in izžarevajo ponos grškega naroda. Izjemno popularnost mu je prinesla filmska glasba za Aleksisa Zorbo. Plesna predstava Zorba, svojstven oratorij z zborom, temelji na literarni predlogi velikega grškega pisca Nikosa Kazantzakisa. V Nacionalni operi v Kairu sta pripravila odmevno inscenacijo tega spektakla ameriški koreograf Lorca Massine in italijanski dirigent Giorgio Croci, ki bosta to privlačno in ognjevito predstavo s skrivnostne in divje Krete postavila tudi na našem odru.
KAJ IN KJE: V vasico na Kreti prispe Američan John. Ko želi navezati stike s prebivalci, ga zavrnejo. Zaljubi se v mlado vdovo Mariano, ki je obljubljena domačinu Jorgosu, kateremu je naklonjena vsa vas. Le kleni in svojeglavi Zorba, poln energije in vere v svobodo, se spoprijatelji z Johnom in ga uči, da je najpomembnejše v življenju živeti in uživati. Zorbo občuduje gospa Ortanse, starejša umetnica, ki vidi v v njem uresničenje mladostnih sanj in ljubezenskih pričakovanj, vendar ostane neuslišana. Ljubezen med Mariano in Johnom se poglablja.
V drugem dejanju vaščani vse ostreje zavračajo to zvezo, gospa Ortanse pa še vedno sanja o poroki z Zorbo in da bo njuna ljubezen zgladila nesoglasja z vaščani. Ti so ogorčeni in hočejo ubiti Mariano in Johna. Slednjega uspe Zorba rešiti, Mariana pa postane žrtev sramote, ki jo je nakopala sovaščanom. Ko gospa Ortanse končno spozna, da ostaja sama, ker je njena ljubezen le iluzija, zboli in umre. Zorba prepozno uvidi, da je tudi on zmožen ljubiti in John ga spomni na njegov moto, da je življenje treba živeti in uživati. Odplešeta ognjevit sirtaki, plesu se pridružijo tudi vaščani.
Kaj: Plesna predstavaKdaj: pet, 28.9.
ob 19.00 do
Kje: SNG Maribor, Maribor